Schizofrenia i kontrowersyjny sposób jej leczenia przez CBD

Schizofrenia to jedna z najczęstszych chorób psychiatrycznych dotykających współczesne społeczeństwa. A sposobów walki z nią jest naprawdę niewiele.

Nowe sposoby

Dlatego lekarze i naukowcy z całego świata robią wszystko, aby stworzyć kolejne terapie charakteryzujące się wysoką skutecznością leczenia. Jedną z nich jest wykorzystanie kannabidiolu wytwarzanego z konopi indyjskich. Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić nasiona marihuany (co jest w Polsce prawnie dozwolone) i wyhodować krzak na własny użytek, by pozyskać z niego CBD (co jest z kolei zakazane).

Uprawa pod kontrolą

Konopie uprawiane w celach medycznych rosną wyłącznie w nielicznych i zatwierdzonych oraz certyfikowanych laboratoriach. Do ich uprawy wykorzystuje się najlepszej klasy nasiona marihuany, które często są genetycznie modyfikowane. Dzięki temu z jednego krzewu można uzyskać większą ilość CBD.

Legalne nasiona

Pozyskanie samych nasion nie stanowi w Polsce większego problemu, ponieważ ich sprzedaż oraz kupno jest w pełni dozwolone, gdy odbywa się np. w celach kolekcjonerskich. Absolutnie zabronione jest natomiast ich uprawianie nie tylko w celach prywatnych, ale również medycznych.

Lecznicza marihuana na receptę

Marihuana, a konkretnie składniki, które nie wykazują psychoaktywnych właściwości jak kannabidiol, mogą być szeroko wykorzystywane do leczenia schizofrenii, ponieważ oddziałują na pobudzone obszary mózgowe i doprowadzają do unormowania zwiększonej aktywności. Stosowanie marihuany w tym celu musi jednak kategorycznie odbywać się za zgodą i z zaleceniami lekarza.