Medyczna marihuana sposobem na leczenie miażdżycy

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca to choroba układu krążenia, która sprawia że tętnice twardnieją i zwężają się, a ich ścianki od wewnątrz oblepiają się tłuszczem. Powoduje to odpowiedź zapalną, co doprowadza do dalszego uszkadzania tętnic.

Leczenie miażdżycy

Mimo, że dokładna przyczyna miażdżycy dalej nie jest w pełni znana, to wiadomo już, że samej chorobie sprzyja palenie papierosów, wysokie ciśnienie i spożywanie niezdrowych tłuszczów. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z tym schorzeniem jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Ostatnie badania wskazują jednak, że oprócz wyżej wymienionych, pacjentom z miażdżycą może pomóc także medyczna marihuana.

Marihuana pomaga w walce z miażdżycą

Kannabinoidy znane jako główny regulator układu immunologicznego odpowiedzialne są przede wszystkim za regulację pracy serca i krążenia. Jako iż miażdżyca jest z tym ściśle powiązana to naukowcy zasugerowali, ze kannabinoidy z marihuany mogą zapobiegać postępowi choroby.

Badania wykazały, że jest to prawda i skuteczna jest już dawka dużo mniejsza od tej, która powoduje efekty psychoaktywne. Potwierdzono również, że THC działa w celu zmniejszenia odpowiedzi zapalnej układu immunologicznego. Miażdżyca jest także ściśle związana z dysfunkcją śródbłonka, na który kannabinoidy również mają ważny wpływ. Obniżają one m.in. poziom glukozy i zmniejszają nagromadzenie tłuszczu w tętnicach.

Przyszłość w leczeniu miażdżycy

Badania na ten temat są ciągle na początkowym etapie rozwoju i potrzeba jeszcze wielu prób, żeby upewnić się co do skuteczności medycznej marihuany w leczeniu miażdżycy.